630-17W5250-2N4
Mfr.Part #
630-17W5250-2N4
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Shell Size :
37
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material :
Steel
630-C
Shell Plating :
Nickel
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Current Rating :
5 A, 20 A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Signal and Power
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Number of Positions :
17 Position
Features :
Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
630-17W5250-2N4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5250-2N4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W5250-2N4 pinout, 630-17W5250-2N4 datasheet PDF, 630-17W5250-2N4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5250-2N4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5250-2N4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-17W5250-2N4 Overview
630-17W5250-2N4 Features
630-C series
630-17W5250-2N4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W5250-2N4 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP