630-17W5240-5TB
Mfr.Part #
630-17W5240-5TB
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Termination Style :
Solder Tail
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Gold
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Termination :
Solder
Mounting Style :
Bracket
Current Rating (Amps) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ingress Protection :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Type :
Coax and Signal
Contact Arrangement :
17W5
Number of Positions :
17 Position
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Insulation :
Insulated
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Size :
37
Shell Plating :
Tin
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
5 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
630-17W5240-5TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-5TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W5240-5TB pinout, 630-17W5240-5TB datasheet PDF, 630-17W5240-5TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-5TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5240-5TB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W5240-5TB Overview
630-17W5240-5TB Features
630-C series
630-17W5240-5TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W5240-5TB D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP