630-17W5240-5T3
Mfr.Part #
630-17W5240-5T3
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating :
5 A
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Datasheets
630-17W5240-5T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-5T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W5240-5T3 pinout, 630-17W5240-5T3 datasheet PDF, 630-17W5240-5T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-5T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5240-5T3
630-17W5240-5T3 Overview
630-17W5240-5T3 Features
630-C series
630-17W5240-5T3 Applications
There are a lot of EDAC
630-17W5240-5T3 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP