630-17W5240-2TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W5240-2TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
630-17W
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
17W5
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
630-C
Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Voltage Rating :
125V
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Product Status :
Active
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
5 A, 20 A
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Style :
Bracket
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
630-17W5240-2TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-2TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W5240-2TB pinout, 630-17W5240-2TB datasheet PDF, 630-17W5240-2TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-2TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5240-2TB
630-17W5240-2TB Overview
630-17W5240-2TB Features
630-C series
630-17W5240-2TB Applications
There are a lot of EDAC
630-17W5240-2TB D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP