630-17W5240-1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W5240-1TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Features :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Wire Gauge :
Series :
630-C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Form :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Base Product Number :
630-17W
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125V
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Rows :
2
Datasheets
630-17W5240-1TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-1TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W5240-1TA pinout, 630-17W5240-1TA datasheet PDF, 630-17W5240-1TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5240-1TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5240-1TA
630-17W5240-1TA Overview
630-17W5240-1TA Features
630-C series
630-17W5240-1TA Applications
There are a lot of EDAC
630-17W5240-1TA D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP