630-17W2650-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W2650-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Contact Form :
Termination Style :
Solder Tail
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Series :
630-C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish :
Gold
Shell Size :
25
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Ingress Protection :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating :
5 A, 20 A
Features :
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Base Product Number :
630-17W
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
17W2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Product Status :
Active
Datasheets
630-17W2650-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2650-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W2650-2NA pinout, 630-17W2650-2NA datasheet PDF, 630-17W2650-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2650-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2650-2NA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-17W2650-2NA Overview
630-17W2650-2NA Features
630-C series
630-17W2650-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2650-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP