630-17W2650-1TD
Mfr.Part #
630-17W2650-1TD
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
17 Position
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating :
5 A, 10 A
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Datasheets
630-17W2650-1TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2650-1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W2650-1TD pinout, 630-17W2650-1TD datasheet PDF, 630-17W2650-1TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2650-1TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2650-1TD
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W2650-1TD Overview
630-17W2650-1TD Features
630-C series
630-17W2650-1TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2650-1TD D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP