630-17W2640-4N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W2640-4N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
Bracket
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Color :
Black
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
5 A, 40 A
Number of Rows :
2
Shell Size :
25
Product Status :
Active
Number of Positions :
17 Position
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Tail
Insulation :
Insulated
Contact Arrangement :
17W2
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Series :
630-C
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Shell Plating :
Nickel
Base Product Number :
630-17W
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Datasheets
630-17W2640-4N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2640-4N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W2640-4N5 pinout, 630-17W2640-4N5 datasheet PDF, 630-17W2640-4N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2640-4N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2640-4N5
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-17W2640-4N5 Overview
630-17W2640-4N5 Features
630-C series
630-17W2640-4N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2640-4N5 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP