630-17W2640-3N4
Mfr.Part #
630-17W2640-3N4
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Number of Positions :
17 Position
Voltage Rating :
125 V
Features :
Mounting Brackets
Current Rating :
5 A, 30 A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
630-17W2640-3N4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2640-3N4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W2640-3N4 pinout, 630-17W2640-3N4 datasheet PDF, 630-17W2640-3N4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2640-3N4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2640-3N4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-17W2640-3N4 Overview
630-17W2640-3N4 Features
630-C series
630-17W2640-3N4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2640-3N4 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP