630-17W2640-2TD
Mfr.Part #
630-17W2640-2TD
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Voltage Rating :
125V
Datasheets
630-17W2640-2TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2640-2TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W2640-2TD pinout, 630-17W2640-2TD datasheet PDF, 630-17W2640-2TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2640-2TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2640-2TD
630-17W2640-2TD Overview
630-17W2640-2TD Features
630-C series
630-17W2640-2TD Applications
There are a lot of EDAC
630-17W2640-2TD D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP