630-17W2250-4TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W2250-4TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
630-17W
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size :
25
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Tin
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Style :
Bracket
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Gender :
FEMALE
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5 A, 40 A
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
17W2
Series :
630-C
Ingress Protection :
Number of Positions :
17 Position
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
630-17W2250-4TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2250-4TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W2250-4TD pinout, 630-17W2250-4TD datasheet PDF, 630-17W2250-4TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2250-4TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2250-4TD
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W2250-4TD Overview
630-17W2250-4TD Features
630-C series
630-17W2250-4TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2250-4TD D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP