630-17W2250-3TC
Mfr.Part #
630-17W2250-3TC
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Active
Current Rating :
5 A, 30 A
Shell Material :
Steel
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Size :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
17W2
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Black
Shell Plating :
Tin
Tray
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Flash
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Style :
Bracket
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Number of Positions :
17 Position
Insulation :
Insulated
Features :
Mounting Brackets
Datasheets
630-17W2250-3TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2250-3TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W2250-3TC pinout, 630-17W2250-3TC datasheet PDF, 630-17W2250-3TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2250-3TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2250-3TC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W2250-3TC Overview
630-17W2250-3TC Features
630-C series
630-17W2250-3TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2250-3TC D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP