630-17W2250-3T5
Mfr.Part #
630-17W2250-3T5
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
UL94 V-0
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size :
25
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Arrangement :
17W2
Tray
Mounting Style :
Bracket
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 Position
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Insulation :
Insulated
Current Rating :
5 A, 30 A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Series :
630-C
Termination Style :
Solder Tail
Contact Type :
Signal and Power
3 (DB, B) - 17W2
Contact Plating :
Wire Gauge :
Shell Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Datasheets
630-17W2250-3T5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2250-3T5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W2250-3T5 pinout, 630-17W2250-3T5 datasheet PDF, 630-17W2250-3T5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2250-3T5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2250-3T5
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W2250-3T5 Overview
630-17W2250-3T5 Features
630-C series
630-17W2250-3T5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2250-3T5 D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP