630-17W2240-7T4
Mfr.Part #
630-17W2240-7T4
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Contact Type :
Coax and Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Features :
Mounting Brackets
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax)
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Datasheets
630-17W2240-7T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-7T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W2240-7T4 pinout, 630-17W2240-7T4 datasheet PDF, 630-17W2240-7T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-7T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2240-7T4
630-17W2240-7T4 Overview
630-17W2240-7T4 Features
630-C series
630-17W2240-7T4 Applications
There are a lot of EDAC
630-17W2240-7T4 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP