630-17W2240-5TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W2240-5TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Base Product Number :
630-17W
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Contact Type :
Coax and Signal
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Termination :
Solder
Package :
Tray
Contact Form :
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax)
Mounting Style :
Bracket
Current Rating :
5 A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
630-C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder Tail
Gender :
FEMALE
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage Rating :
125V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Arrangement :
17W2
Datasheets
630-17W2240-5TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-5TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W2240-5TB pinout, 630-17W2240-5TB datasheet PDF, 630-17W2240-5TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-5TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2240-5TB
630-17W2240-5TB Overview
630-17W2240-5TB Features
630-C series
630-17W2240-5TB Applications
There are a lot of EDAC
630-17W2240-5TB D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP