630-17W2240-3N4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W2240-3N4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
Bracket
Shell Size :
25
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Black
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Tail
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
630-C
Features :
Mounting Brackets
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
17W2
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
630-17W
Current Rating :
5 A, 30 A
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
17 Position
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
630-17W2240-3N4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-3N4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W2240-3N4 pinout, 630-17W2240-3N4 datasheet PDF, 630-17W2240-3N4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-3N4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2240-3N4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-17W2240-3N4 Overview
630-17W2240-3N4 Features
630-C series
630-17W2240-3N4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2240-3N4 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP