630-17W2240-1T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W2240-1T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
17W2
Mounting Style :
Bracket
Wire Gauge :
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Solder Tail
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
17 Position
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
5 A, 10 A
Contact Type :
Signal and Power
Series :
630-C
Shell Size :
25
Base Product Number :
630-17W
Color :
Black
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
125 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Datasheets
630-17W2240-1T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-1T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-17W2240-1T3 pinout, 630-17W2240-1T3 datasheet PDF, 630-17W2240-1T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W2240-1T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W2240-1T3
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W2240-1T3 Overview
630-17W2240-1T3 Features
630-C series
630-17W2240-1T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W2240-1T3 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP