630-13W6640-7T4
Mfr.Part #
630-13W6640-7T4
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Shell Size :
37
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
13 Position
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
13W6
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Base Product Number :
630-13W
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating :
5 A
Features :
Mounting Brackets
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Shell Plating :
Tin
Datasheets
630-13W6640-7T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6640-7T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W6640-7T4 pinout, 630-13W6640-7T4 datasheet PDF, 630-13W6640-7T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6640-7T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W6640-7T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 13W6 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-13W6640-7T4 Overview
630-13W6640-7T4 Features
630-C series
630-13W6640-7T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-13W6640-7T4 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP