630-13W6240-7NC
Mfr.Part #
630-13W6240-7NC
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
13W6
Voltage Rating :
125V
D-Sub, Combo
Contact Plating :
4 (DC, C) - 13W6
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Mounting Style :
Bracket
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Coax and Signal
Features :
Mounting Brackets
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating :
5 A
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax)
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Datasheets
630-13W6240-7NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-7NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W6240-7NC pinout, 630-13W6240-7NC datasheet PDF, 630-13W6240-7NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-7NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W6240-7NC
630-13W6240-7NC Overview
630-13W6240-7NC Features
630-C series
630-13W6240-7NC Applications
There are a lot of EDAC
630-13W6240-7NC D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP