630-13W6240-7N2
Mfr.Part #
630-13W6240-7N2
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
630-C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Type :
Coax and Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Arrangement :
13W6
Wire Gauge :
Current Rating :
5 A
Number of Positions :
13 Position
Gold
Contact Plating :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating (Amps) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Black
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Package :
Tray
Shell Size :
37
Insulation :
Insulated
Datasheets
630-13W6240-7N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-7N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W6240-7N2 pinout, 630-13W6240-7N2 datasheet PDF, 630-13W6240-7N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-7N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W6240-7N2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 13W6 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-13W6240-7N2 Overview
630-13W6240-7N2 Features
630-C series
630-13W6240-7N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-13W6240-7N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP