630-13W6240-5TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-13W6240-5TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Ingress Protection :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Wire Gauge :
Series :
630-C
Features :
Mounting Brackets
Voltage Rating :
125V
Contact Type :
Coax and Signal
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax)
Termination :
Solder
Base Product Number :
630-13W
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Datasheets
630-13W6240-5TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-5TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W6240-5TE pinout, 630-13W6240-5TE datasheet PDF, 630-13W6240-5TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-5TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W6240-5TE
630-13W6240-5TE Overview
630-13W6240-5TE Features
630-C series
630-13W6240-5TE Applications
There are a lot of EDAC
630-13W6240-5TE D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP