630-13W6240-3TB
Mfr.Part #
630-13W6240-3TB
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Mounting Style :
Bracket
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
13 (7 + 6 Power)
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Arrangement :
13W6
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Voltage Rating :
125V
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Current Rating :
5 A, 30 A
Datasheets
630-13W6240-3TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-3TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W6240-3TB pinout, 630-13W6240-3TB datasheet PDF, 630-13W6240-3TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-3TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W6240-3TB
630-13W6240-3TB Overview
630-13W6240-3TB Features
630-C series
630-13W6240-3TB Applications
There are a lot of EDAC
630-13W6240-3TB D-Sub Connectors applications.
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP