630-13W6240-1TA
Mfr.Part #
630-13W6240-1TA
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Number of Positions :
13 (7 + 6 Power)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage Rating :
125V
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
630-13W6240-1TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-1TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-13W6240-1TA pinout, 630-13W6240-1TA datasheet PDF, 630-13W6240-1TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W6240-1TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W6240-1TA
630-13W6240-1TA Overview
630-13W6240-1TA Features
630-C series
630-13W6240-1TA Applications
There are a lot of EDAC
630-13W6240-1TA D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP