630-13W3650-4T4
Mfr.Part #
630-13W3650-4T4
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Size :
25
Contact Finish :
Gold
Insulation :
Insulated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating :
5 A, 40 A
Contact Arrangement :
13W3
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Voltage Rating :
125 V
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
630-13W
Mounting Style :
Bracket
Contact Plating :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Solder Tail
Features :
Mounting Brackets
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
13 Position
Datasheets
630-13W3650-4T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3650-4T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-13W3650-4T4 pinout, 630-13W3650-4T4 datasheet PDF, 630-13W3650-4T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3650-4T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3650-4T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-13W3650-4T4 Overview
630-13W3650-4T4 Features
630-C series
630-13W3650-4T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-13W3650-4T4 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP