630-13W3650-4T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-13W3650-4T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Current Rating :
5 A, 40 A
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Tail
Features :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Shell Plating :
Tin
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
13 Position
Contact Arrangement :
13W3
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
630-13W
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation :
Insulated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Series :
630-C
Ingress Protection :
Package :
Tray
Shell Size :
25
Mounting Style :
THREADED INSERT
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Datasheets
630-13W3650-4T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3650-4T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-13W3650-4T2 pinout, 630-13W3650-4T2 datasheet PDF, 630-13W3650-4T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3650-4T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3650-4T2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-13W3650-4T2 Overview
630-13W3650-4T2 Features
630-C series
630-13W3650-4T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-13W3650-4T2 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP