630-13W3640-2NB
Mfr.Part #
630-13W3640-2NB
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Number of Positions :
13 (10 + 3 Power)
Termination Style :
Solder Tail
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
COPPER ALLOY
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Mounting Style :
Bracket
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
630-C
Contact Arrangement :
13W3
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
5 A, 20 A
Ingress Protection :
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Form :
Gender :
FEMALE
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating :
125V
Datasheets
630-13W3640-2NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3640-2NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W3640-2NB pinout, 630-13W3640-2NB datasheet PDF, 630-13W3640-2NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3640-2NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3640-2NB
630-13W3640-2NB Overview
630-13W3640-2NB Features
630-C series
630-13W3640-2NB Applications
There are a lot of EDAC
630-13W3640-2NB D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP