630-13W3250-2N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-13W3250-2N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Tail
Insulation :
Insulated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Finish Thickness :
Flash
Gender :
FEMALE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Contact Arrangement :
13W3
Series :
630-C
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Bracket
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Current Rating :
5 A, 20 A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size :
25
Features :
Board Lock
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
13 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Base Product Number :
630-13W
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
630-13W3250-2N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3250-2N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W3250-2N6 pinout, 630-13W3250-2N6 datasheet PDF, 630-13W3250-2N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3250-2N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3250-2N6
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-13W3250-2N6 Overview
630-13W3250-2N6 Features
630-C series
630-13W3250-2N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-13W3250-2N6 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP