630-13W3240-7TE
Mfr.Part #
630-13W3240-7TE
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax)
Current Rating :
5 A
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Style :
Bracket
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Features :
Mounting Brackets
Datasheets
630-13W3240-7TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3240-7TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-13W3240-7TE pinout, 630-13W3240-7TE datasheet PDF, 630-13W3240-7TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3240-7TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3240-7TE
630-13W3240-7TE Overview
630-13W3240-7TE Features
630-C series
630-13W3240-7TE Applications
There are a lot of EDAC
630-13W3240-7TE D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP