630-13W3240-4T1
Mfr.Part #
630-13W3240-4T1
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Ingress Protection :
Voltage Rating :
125 V
Features :
Shielded
630-13W
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Solder
Shell Size :
25
Series :
630-C
Shell Material :
Steel
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Insulation :
Insulated
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
FEMALE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating :
5 A, 40 A
Number of Positions :
13 Position
2
Shell Plating :
Tin
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
630-13W3240-4T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3240-4T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-13W3240-4T1 pinout, 630-13W3240-4T1 datasheet PDF, 630-13W3240-4T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3240-4T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3240-4T1
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-13W3240-4T1 Overview
630-13W3240-4T1 Features
630-C series
630-13W3240-4T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-13W3240-4T1 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP