630-13W3240-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-13W3240-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Voltage Rating :
125V
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
630-C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
THREADED INSERT
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
5 A, 40 A
Contact Arrangement :
13W3
Base Product Number :
630-13W
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Positions :
13 (10 + 3 Power)
Termination :
Solder
Color :
Black
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Datasheets
630-13W3240-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3240-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-13W3240-4NA pinout, 630-13W3240-4NA datasheet PDF, 630-13W3240-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-13W3240-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-13W3240-4NA
630-13W3240-4NA Overview
630-13W3240-4NA Features
630-C series
630-13W3240-4NA Applications
There are a lot of EDAC
630-13W3240-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP