630-11W1640-4T4
Mfr.Part #
630-11W1640-4T4
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
UL94 V-0
Insulation :
Insulated
Signal and Power
Shell Plating :
Tin
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size :
15
Current Rating :
5 A, 40 A
Features :
Mounting Brackets
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Number of Positions :
11 Position
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Datasheets
630-11W1640-4T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-11W1640-4T4 pinout, 630-11W1640-4T4 datasheet PDF, 630-11W1640-4T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1640-4T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-11W1640-4T4 Overview
630-11W1640-4T4 Features
630-C series
630-11W1640-4T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1640-4T4 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP