630-11W1640-4NA
Mfr.Part #
630-11W1640-4NA
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Number of Positions :
11 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Current Rating :
5 A, 40 A
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Plating :
Nickel
THREADED INSERT
Shell Size :
15
Polyester Thermoplastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
2
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Features :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Datasheets
630-11W1640-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1640-4NA pinout, 630-11W1640-4NA datasheet PDF, 630-11W1640-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1640-4NA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-11W1640-4NA Overview
630-11W1640-4NA Features
630-C series
630-11W1640-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1640-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP