630-11W1640-4N6
Mfr.Part #
630-11W1640-4N6
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Signal and Power
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Board Lock
Voltage Rating :
125 V
Current Rating :
5 A, 40 A
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
11 Position
630-11W
Shell Size :
15
Datasheets
630-11W1640-4N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-11W1640-4N6 pinout, 630-11W1640-4N6 datasheet PDF, 630-11W1640-4N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1640-4N6
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-11W1640-4N6 Overview
630-11W1640-4N6 Features
630-C series
630-11W1640-4N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1640-4N6 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP