630-11W1640-4N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-11W1640-4N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Steel
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Insulation :
Insulated
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Current Rating :
5 A, 40 A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Arrangement :
11W1
Product Status :
Active
Shell Size :
15
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
11 Position
Mounting Style :
Bracket
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Number of Rows :
2
Color :
Black
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Series :
630-C
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Termination Style :
Solder Tail
Wire Gauge :
Base Product Number :
630-11W
Shell Plating :
Nickel
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Datasheets
630-11W1640-4N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1640-4N3 pinout, 630-11W1640-4N3 datasheet PDF, 630-11W1640-4N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-4N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1640-4N3
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-11W1640-4N3 Overview
630-11W1640-4N3 Features
630-C series
630-11W1640-4N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1640-4N3 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP