630-11W1640-2N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-11W1640-2N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Termination Style :
Solder Tail
Shell Plating :
Nickel
Color :
Black
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Contact Plating :
Gold
Features :
Board Lock
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Series :
630-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
5 A, 20 A
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Base Product Number :
630-11W
Mounting Style :
Bracket
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Product Status :
Active
Shell Size :
15
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Material :
Steel
Contact Arrangement :
11W1
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Signal and Power
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ingress Protection :
Number of Positions :
11 Position
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
630-11W1640-2N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-2N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-11W1640-2N6 pinout, 630-11W1640-2N6 datasheet PDF, 630-11W1640-2N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1640-2N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1640-2N6
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-11W1640-2N6 Overview
630-11W1640-2N6 Features
630-C series
630-11W1640-2N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1640-2N6 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP