630-11W1250-3N3
Mfr.Part #
630-11W1250-3N3
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Number of Positions :
11 (10 + 1 Power)
Current Rating :
5 A, 30 A
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125V
Datasheets
630-11W1250-3N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1250-3N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1250-3N3 pinout, 630-11W1250-3N3 datasheet PDF, 630-11W1250-3N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1250-3N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1250-3N3
630-11W1250-3N3 Overview
630-11W1250-3N3 Features
630-C series
630-11W1250-3N3 Applications
There are a lot of EDAC
630-11W1250-3N3 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP