630-11W1250-2TA
Mfr.Part #
630-11W1250-2TA
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Number of Positions :
11 (10 + 1 Power)
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
5 A, 20 A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125V
Datasheets
630-11W1250-2TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1250-2TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1250-2TA pinout, 630-11W1250-2TA datasheet PDF, 630-11W1250-2TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1250-2TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1250-2TA
630-11W1250-2TA Overview
630-11W1250-2TA Features
630-C series
630-11W1250-2TA Applications
There are a lot of EDAC
630-11W1250-2TA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP