630-11W1240-5N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-11W1240-5N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
630-11W
Ingress Protection :
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Size :
15
Contact Finish :
Gold
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Mounting Style :
Bracket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
Contact Form :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Solder Tail
Contact Arrangement :
11W1
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
125 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Shell Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Series :
630-C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
11 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Insulation :
Insulated
Package :
Tray
Product Status :
Active
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
Current Rating :
5 A
Number of Rows :
2
Datasheets
630-11W1240-5N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-5N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1240-5N3 pinout, 630-11W1240-5N3 datasheet PDF, 630-11W1240-5N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-5N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1240-5N3
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Coax and Signal Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-11W1240-5N3 Overview
630-11W1240-5N3 Features
630-C series
630-11W1240-5N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1240-5N3 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP