630-11W1240-2T4
Mfr.Part #
630-11W1240-2T4
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Plating :
Tin
Mounting Style :
Bracket
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Current Rating :
5 A, 20 A
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Voltage Rating :
125 V
Contact Form :
Number of Positions :
11 Position
Features :
Mounting Brackets
Datasheets
630-11W1240-2T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-2T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1240-2T4 pinout, 630-11W1240-2T4 datasheet PDF, 630-11W1240-2T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-2T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1240-2T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-11W1240-2T4 Overview
630-11W1240-2T4 Features
630-C series
630-11W1240-2T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1240-2T4 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP