630-11W1240-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-11W1240-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Series :
630-C
Ingress Protection :
Current Rating :
5 A, 20 A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Base Product Number :
630-11W
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Contact Arrangement :
11W1
Voltage Rating :
125V
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Number of Positions :
11 (10 + 1 Power)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Package :
Tray
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Style :
THREADED INSERT
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Contact Form :
Datasheets
630-11W1240-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-11W1240-2NA pinout, 630-11W1240-2NA datasheet PDF, 630-11W1240-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1240-2NA
630-11W1240-2NA Overview
630-11W1240-2NA Features
630-C series
630-11W1240-2NA Applications
There are a lot of EDAC
630-11W1240-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP