630-11W1240-1N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-11W1240-1N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
5 A, 10 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Features :
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Contact Type :
Signal and Power
Termination Style :
Solder Tail
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Form :
Gender :
FEMALE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
630-C
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Package :
Tray
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation :
Insulated
Shell Size :
15
Contact Arrangement :
11W1
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Number of Positions :
11 Position
Base Product Number :
630-11W
Datasheets
630-11W1240-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-11W1240-1N2 pinout, 630-11W1240-1N2 datasheet PDF, 630-11W1240-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-11W1240-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-11W1240-1N2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-11W1240-1N2 Overview
630-11W1240-1N2 Features
630-C series
630-11W1240-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-11W1240-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP