627-M50-323-WT4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-WT4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-M50
Number of Positions :
50
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Contact Form :
Machined
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Voltage Rating :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Tray
Ingress Protection :
Brand :
EDAC
EDAC
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Type :
Signal
Series :
627M
Number of Rows :
3
Color :
White
Features :
Grounding Indents, Shielded
Subcategory :
D-Sub Connectors
Backset Spacing :
Datasheets
627-M50-323-WT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-WT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M50-323-WT4 pinout, 627-M50-323-WT4 datasheet PDF, 627-M50-323-WT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-WT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-WT4
627-M50-323-WT4 Overview
627-M50-323-WT4 Features
627M series
627-M50-323-WT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-WT4 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP