627-M50-323-WN5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-WN5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Wire Gauge :
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-M50
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Brand :
EDAC
EDAC
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Number of Rows :
3
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
D-Sub Connectors
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Color :
White
Contact Finish :
Gold
Series :
627M
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Number of Positions :
50
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
627-M50-323-WN5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-WN5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M50-323-WN5 pinout, 627-M50-323-WN5 datasheet PDF, 627-M50-323-WN5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-WN5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-WN5
627-M50-323-WN5 Overview
627-M50-323-WN5 Features
627M series
627-M50-323-WN5 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-WN5 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP