627-M50-323-LT6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-LT6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Series :
627M
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Subcategory :
D-Sub Connectors
EDAC
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Voltage Rating :
Package :
Tray
Color :
Blue
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
50
Brand :
EDAC
Backset Spacing :
Number of Rows :
3
Base Product Number :
627-M50
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-M50-323-LT6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-LT6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M50-323-LT6 pinout, 627-M50-323-LT6 datasheet PDF, 627-M50-323-LT6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-LT6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-LT6
627-M50-323-LT6 Overview
627-M50-323-LT6 Features
627M series
627-M50-323-LT6 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-LT6 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP