627-M50-323-LT2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-LT2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Number of Positions :
50
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
EDAC
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Color :
Blue
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Backset Spacing :
Voltage Rating :
Series :
627M
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
EDAC
Contact Form :
Machined
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Base Product Number :
627-M50
Package :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Subcategory :
D-Sub Connectors
Number of Rows :
3
Datasheets
627-M50-323-LT2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-LT2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M50-323-LT2 pinout, 627-M50-323-LT2 datasheet PDF, 627-M50-323-LT2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-LT2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-LT2
627-M50-323-LT2 Overview
627-M50-323-LT2 Features
627M series
627-M50-323-LT2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-LT2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP