627-M50-323-LN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-LN3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Brand :
EDAC
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Type :
Signal
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
50
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Number of Rows :
3
Package :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627M
EDAC
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-M50
Color :
Blue
Backset Spacing :
Contact Form :
Machined
Datasheets
627-M50-323-LN3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-LN3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M50-323-LN3 pinout, 627-M50-323-LN3 datasheet PDF, 627-M50-323-LN3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-LN3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-LN3
627-M50-323-LN3 Overview
627-M50-323-LN3 Features
627M series
627-M50-323-LN3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-LN3 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP