627-M50-323-GT3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-GT3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
50
Series :
627-M
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Color :
Green
Termination :
Solder
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Form :
Machined
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
3
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
627-M50
Datasheets
627-M50-323-GT3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-GT3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M50-323-GT3 pinout, 627-M50-323-GT3 datasheet PDF, 627-M50-323-GT3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-GT3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-GT3
Plug, Male Pins Through Hole 50 Positions Solder
627-M50-323-GT3 Overview
627-M50-323-GT3 Features
627-M series
627-M50-323-GT3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-GT3 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP