627-M50-323-GN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-GN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Murrelektronik
Color :
Green
Connector Style :
D-Sub
IP Rating :
IP65/IP66K/IP67
Ingress Protection :
Number of Rows :
3
Current Rating :
4 Amps
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
5A
Subcategory :
D-Sub Connectors
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Cable Type :
PUR;PVC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627M
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
50
Length :
30 Meters
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Connector Type :
Right Angle Female to Flying Leads, 5-pole, M12
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Brand :
EDAC
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Package :
Tray
Contact Form :
Machined
Number of Pins :
5
Base Product Number :
627-M50
Datasheets
627-M50-323-GN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-GN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Number of Pins:5, 627-M50-323-GN2 pinout, 627-M50-323-GN2 datasheet PDF, 627-M50-323-GN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-GN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-GN2
627-M50-323-GN2 Overview
The connector type Right Angle Female to Flying Leads, 5-pole, M12 refers to the connector type.The device's mounting type is Through Hole.It belongs to the 627M Series of products.The device is equipped with 5 pins.The device runs in -55°C ~ 125°C Operating Temperature.
627-M50-323-GN2 Features
627M series
627-M50-323-GN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-GN2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP