627-M50-323-BT3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-BT3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type :
Through Hole
Ingress Protection :
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Series :
627-M
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
5A
Package :
Tray
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
627-M50
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Number of Positions :
50
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Voltage Rating :
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-M50-323-BT3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-BT3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M50-323-BT3 pinout, 627-M50-323-BT3 datasheet PDF, 627-M50-323-BT3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-BT3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-BT3
627-M50-323-BT3 Overview
627-M50-323-BT3 Features
627-M series
627-M50-323-BT3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-BT3 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP