627-M50-323-BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-323-BN3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627-M
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-M50
Package :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Voltage Rating :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Rows :
3
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Number of Positions :
50
Connector Style :
D-Sub
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
627-M50-323-BN3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-BN3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M50-323-BN3 pinout, 627-M50-323-BN3 datasheet PDF, 627-M50-323-BN3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-323-BN3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-323-BN3
Plug, Male Pins Through Hole 50 Positions Solder
627-M50-323-BN3 Overview
627-M50-323-BN3 Features
627-M series
627-M50-323-BN3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-323-BN3 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP